Cukor s mestersges destszerek
2009.09.27. 20:17
Elnyeik:
- kiemelik bizonyos telek zt
- a cukor szinte azonnal hozzfrhet energiaforrs a szervezet szmra
- az egyes dessgek ksztshez hasznlt cukoralkoholok segtenek a fogszuvasods megelzsben
- egyes mestersges destszerek energiatartalma igen kicsi
Htrnyaik:
- a sok cukor fogszuvasodst okoz
- egyesek szervezete nem kpes lebontani a tejcukrot (laktzt)
- a cukros gyorstelek kiszorthatjk az trendbl a tpllbb teleket
A cukor szrl a legtbb embernek a rpacukorbl ll kristly- s porcukor jut eszbe. A termszetben azonban nagyon sok klnbz cukor van s ezek nem mind egyformn desek. A legdesebb cukorflesg a gymlcscukor, vagy fruktz (gymlcskben s mzben tallhat), utna a rpacukor, vagy szacharz kvetkezik (a cukorndban s a cukorrpban van belle a legtbb), majd a szlcukor, vagy glkz (mzben, gymlcskben s zldsgekben fordul el), a maltacukor, vagy maltz (csrz gabonaszemekben tallhat) s a tejcukor, vagy laktz (egyetlen forrsa a tej).
A tpllkozsi szakemberek megklnbztetik a "bels" cukrokat, amelyek a nvnyi sejtek falban tallhatk, valamint a "kls" cukrokat, amelyek mshol fordulnak el. "Bels" cukrok vannak tbbek kztt a gymlcskben s az des zldsgflkben (pl. srgarpa, ckla). Ezek az lelmiszerek a cukor mellett nlklzhetetlen vitaminokat s svnyi anyagokat, valamint teltsgrzst okoz lelmi rostokat is jelents mennyisgben tartalmaznak.
A "kls" cukrok kz tartozik pldul az tkezsi cukor, a mz, a cukorl (szirup), a melasz, vagy a tejben lev cukor. A gymlcslevekben lev cukrot is "kls" cukornak kell tekinteni, mivel ellltsuk kzben sztroncsoljk a gymlcsk sejtjeit. A "kls" cukrok nagyon krosak a fogakra, ezrt vigyzzunk, hogy a napi energiabevitelnek legfeljebb a 10%-t tegyk ki.
A cukor mint energiaforrs
A cukrok a kemnytvel egytt a szervezet energiaelltsban fontos szerepet jtsz sznhidrtok egyik f csoportjt alkotjk. Az emszts sorn az sszetett cukrok szlcukorr (glkzz) bomlanak le, az a vrbe kerl s a szervezet minden pontjra eljutva zemanyagul szolgl az izmok s ms szvetek szmra.
A vrcukorszint szablyozsban kt hormon jtszik elsdleges szerepet: az inzulin, amely cskkenti s a glukagon, amely nveli azt. Ha a szervezet nem termel elg inzulint - pldul cukorbetegsg miatt - s gy kptelen a vrcukorszintet megfelelen szablyozni, hiperglikmia (magas vrcukorszint) alakul ki. Az inzulin tladagolsa viszont hipoglikmit (tl alacsony vrcukorszintet) idz el.
A szervezet a legtbb sznhidrtot gyorsan megemszti, gy azok energiaforrsknt szinte azonnal rendelkezsre llnak. Minl gyorsabb azonban a vrcukorszint emelkedse, annl gyorsabban termeldik az inzulin is s gy nagyon hamar jra alacsony lesz a vrcukorszint - ezrt van az, hogy az dessgek, vagy a cukros italok okozta"feltltds" nem tart sokig s az ember a hats elmltval jra hes lesz. Tbb kisebb tkezssel s az sszetett, lassabban emszthet sznhidrtok fogyasztsval megknnythetjk szervezetnk szmra a vrcukorszint szablyozst.
rtalmas-e a cukor?
Tbbszr is vizsgltk, van-e kapcsolat a sok cukor fogyasztsa s a szv-, mj-, illetve vesebetegsgek elfordulsnak gyakorisga kztt, de tudomnyos bizonytkot nem talltak ilyen sszefggsre. Mg az is ktsgess vlt, hogy a sok cukor fogyasztsa valban elhzst okoz-e, mivel egyes vizsglatok szerint a sovny emberek tlagban tbb cukrot esznek, mint a tlslyosak.
A cukor nmagban nem tartalmaz vitaminokat, svnyi anyagokat s rostokat. A mzrl s a barna cukorrl sokan azt tartjk, hogy egszsgesebbek a kznsges cukornnl, de msok szerint valjban csak elhanyagolhat mennyisg vitamin s svnyi anyag van bennk. ppen ezrt nagyon fontos gyelni arra, hogy a nagy cukortartalm nyalnksgok s italok ne szortsk ki az trrendbl a tpllbb teleket.
A cukor cskkenti az tvgyat. Ez olyankor okozhat gondot, ha a gyerekek tkezs eltt teletmik magukat "res kalrikat" tartalmaz cukros italokkal, vagy csokival s dessgekkel s gy nem lesz tvgyuk a tpll telekhez.
A tejcukor, ms nven laktz a tejcukor-rzkenysgben szenvedk szmra jelent gondot. Az blcsatornjukbl hinyzik a laktzbont enzim s gy nem kpesek megemszteni a tejcukrot, a blrendszerbl fel nem szvd cukor pedig hasmenst okoz. A laktzrzkenyek a tejtermkek kzl csak a joghurtot s nmelyik sajtot fogyaszthatjk.
Mi ll a cimkn?
Mivel a rpacukor (szacharz) tartst hatsn kvl laktatbb s desebb is tesz egy sor telt, az lelmiszeripar elszeretettel hasznlja - mbr szmos ms cukorfajtt is alkalmaz. A leggyakrabban hasznlt cukrok, cukros adalkok: szacharz, glkz, dextrz, maltz, melasz, laktz, fruktz, mz, kukoricaszirup, invertcukor.
A kvetkez rszben kiderl, melyik a jobb: a vaj, vagy a margarin?
|